Lecznicze działanie treningów siłowych

Z wiekiem skraca się czas krzepnięcia krwi, co .•noże być przyczyną bardzo niebezpiecznego zjawiska, jakim jest tworzenie się zakrzepów. Zakrzepy bardzo zwiększają ryzyko zawału serca, chorób mózgu oraz innych niebezpiecznych dolegliwości.

Regularne treningi na siłowni przedłużają czas krzepnięcia krwi, tym samym zagrożenie ze strony zakrzepów znika lub zostaje bardzo ograniczone.

Testosteron jest tym hormonem, który daje nam niezłego kopniaka do życia. Gdy poziom testosteronu mamy wysoki, jest w nas mnóstwo energii życiowej i życie wydaje nam się najpiękniejszym darem od Boga. Gdy natomiast poziom testosteronu jest niższy, świat już nie jest taki piękny. Zaczynają się problemy takie, jak np.: zaburzenia snu, problemy z koncentracją, brak motywacji i energii, spadek beztłuszczowej masy ciała (mięśnie), wzrost ilości tkanki tłuszczowej, zmiany skórne.

Jak podnieść poziom testosteronu

Jednym ze sposobów są systematyczne treningi siłowe. I tutaj ważna informacja: Najskuteczniejszymi ćwiczeniami na podniesienie tego poziomu są ciężkie ćwiczenia wielostawowe, w gronie których prym wiodą przysiady ze sztangą.

Ważne, aby do ćwiczeń używać dużego ciężaru, czyli takiego, którym w serii damy radę wykonać maksimum 10 powtórzeń. Ćwiczenia na dużym ciężarze o wiele lepiej stymulują organizm do wydzielania testosteronu niż ćwiczenia na ciężarze średnim i małym.

Testosteron a dieta

Innym skutecznym sposobem na zwiększenie poziomu testosteronu jest dieta bogata w witaminę D i cynk. Tak więc jaja, sery, łosoś, chude mięso, pieczywo pełnoziarniste powinny na stałe znaleźć się w codziennej diecie. Wszystkie te produkty są obecne w diecie kulturystów, którzy szczególnie dbają o to, aby poziom testosteronu mieć wysoki.

Hormon wzrostu też ważny

W ostatnich 10 latach wiele się mówi o hormonie wzrostu, a konkretnie o tym, jak zbawienny (odmładzający) wpływ ma on na nasze życie. Kilka razy prasa donosiła, że w USA wielu aktorów robi kuracje hormonem wzrostu po to, aby czuć się i wyglądać znacznie młodziej. Okazuje się, że tak jak w wypadku testosteronu ciężki i intensywny trening siłowy zmusza organizm do większej produkcji testosteronu, tak samo zmusza go do większej produkcji hormonu wzrostu. I ponownie prym wiodą w tym ciężkie przysiady ze sztangą.

Przetrenowanie „gwoździem do trumny”

Trzeba koniecznie pamiętać, aby w swoim zapędzie do treningów nie doprowadzić się do przetrenowania. Przetrenowanie bowiem oznacza zmniejszenie produkcji testosteronu przez organizm. A zatem przed nami ciężki intensywny trening, a po treningu odpowiednio długi odpoczynek.

Kacper Grabowski

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
 • Bukowy Park - Medical SPA

  Bukowy Park – Medical SPA

  Malownicza lokalizacja oraz szeroka oferta spa to największe atuty tego miejsca. Hotel mie…
 • Cielęcina z jabłkiem

  Przepisy

  Pikantna potrawka z Fasolą Czas przygotowania: 2 godziny + oczekiwanie Składniki na 4-6 po…
 • Gorąca czekolada z Whisky

  Przepisy

  Danie jednogarnkowe z dynią i morelami Czas przygotowania: 3 godziny Składniki na 4 porcje…
Załaduj więcej Redaktor
 • Dom na prowincji

  Z prowincją w sercu cz.2

  Klamka zapadła Łąka na skraju wsi zamieniła się w plac budowy. Dom z drewnianych bali staw…
 • Sławomir Załoga

  Sławomir Załoga – Kulturysta

  Sławomir Załoga był jednym z dwóch zawodników (obok Tomasza Pietrasa), którzy na mistrzost…
 • Treningowi wiek niestraszny

  Treningowi wiek niestraszny cz. 1

  Seneka – rzymski filozof oraz historyk – doskonale rozumiał związek między sty…
Załaduj więcej Sport i Turystyka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też

Bukowy Park – Medical SPA

Malownicza lokalizacja oraz szeroka oferta spa to największe atuty tego miejsca. Hotel mie…